Wybór Stanicy wodnej PTTK Ukta jako miejsca na kolonie wskazuje, że ważne jest dla Was otoczenie przyrody. Jeżeli cenicie naturę i chcecie lepiej ją poznać, powinniście poprzebywać wśród niej i nauczyć się ja słuchać. Szczerze polecamy wycieczki po tutejszych rezerwatach.
“i gdy człowiek wejdzie w las, to nie wie, czy ma lat pięćdziesiąt, czy dziewięć, patrzy w las jak w śmieszny rysunek; i przeciera oślepłe oczy, dzwonek leśny poznaje, ćmę płoszy i na serce kładzie mech jak opatrunek.”
“Kronika Olsztyńska” – Leśniczówka Pranie 1950 rok
Oto kilka naszych propozycji:
a) Ścieżka dydaktyczna wokół Leśniczówki Pranie
Tą trasą odbywał niewątpliwie spacery Konstanty Ildefons Gałczyński w latach 1950 – 1953. Ścieżka rozpoczyna się na parkingu w Praniu, wiedzie wzdłuż leśniczówki i fragmentu jeziora Nidzkiego, zatacza koło pośród pięknego, porośniętego mchem lasu i prowadzi z powrotem na parking.
W tych lasach żyje wiele zwierząt. Przy odrobinie szczęścia spotkać można jelenie, sarny lub dziki.
Długość ścieżki – 1,4 km
Czas przejścia – ok. 40 minut
b) ścieżka przyrodnicza Rezerwat Zakręt
Ścieżka przyrodnicza prowadząca przez rezerwat „Zakręt” zaczyna się i kończy we wsi Krutyń. Po trasie mijamy kilka dębów w sędziwym wieku, które tworzą wyjątkowe pomniki siły i majestatu przyrody. Jednym z nich jest „Zakochana Para”. To ponad stuletni dąb oplatający konarami sosnę.
Na terasie ścieżki przyrodniczej znajduje się jezioro dystroficzne z jego charakterystyczną roślinność torfowiskową.
Jeziorka te zasilane są jedynie wodami opadowymi i gruntowymi z otaczającymi je wzniesień morenowych a po ich tafli zobaczyć można pływające wyspy.
Fauna i flora wokół terenu Rezerwatu Zakręt jest bardzo ciekawa. Można tu obejrzeć owadożerną rosiczkę okrągłolistną czy krzewy borówki bagiennej z jagodami o silnym nalocie, nazywaną pijanicą z powodu substancji wywołującej oszołomienie. Na niebie wypatrzeć możemy polujące puchacze lub ptaka z rodziny krukowatych – sójkę, która magazynuje pod mchem żołędzie, dzięki którym wyrastają okoliczne dęby.
Długość ścieżki – 3 km
Czas przejścia – ok. 1,5 godz.
Poza wytyczonymi ścieżkami zachęcamy Was do spacerów po polach i lasach, wypraw na jagody czy w poszukiwaniu śladów dzikich zwierząt.