Stanica Wodna

PTTK Ukta

Tawerna Cicha Woda

Mówi się, ze Kuchnia to serce domu. My nasze serca zabieramy ze sobą do pracy i gotujemy dla Was tak jak robimy to dla naszych rodzin. 

Wybraliśmy najlepszych dostawców, mamy pewność ze wiemy co kupujemy i czym Was karmimy. Ma być smacznie i zdrowo. Pewne pozycje w karcie menu są na stale,  jak ryby smażone oraz najlepsze pierogi w okolicy! Poza tym kotlety schabowe z kością oraz sycące zupy. 

Wiele nowości wprowadzamy w tym sezonie w formie: Dnia Golonki, Dnia Ziemniaka, czy Dnia Zapiekanki. Śledźcie nasz fanpage na Facebooku 

Codziennie gotujemy dla Was inne danie dnia, które zawsze składa się z zupy i dania głównego. Tu już króluje wyobraźnia kucharza! Ale zapewniamy ze zawsze jest smacznie i różnorodnie.

Chcemy szczególnie podkreślić temat naszych ciast i deserów. Są wyjątkowe, domowe, smakują wybornie. Robimy je sami, codziennie serwujemy inne. 

Poznajcie nasze firmowe smakołyki:

– sernik: prawdziwy twaróg, 2x mielony, naturalne kakao, świeże jajka, z dekoracją z wiśni ( z naszych zbiorów) . Taka .. wisienka na serniczku 😊 

-Szarlotka- gorąca, z kruszonka, pachnąca jabłkami i cynamonem. Każdy zna, każdy lubi 😊   

-Beza Agnieszki. To słuszna porcja bezy z serkiem maskarpone, bita śmietaną i owocami sezonowymi. Deser wyjątkowy bo robi go wyjątkowy Przyjaciel Stanicy 😊 

-kostka kokosowo-czekoladowa. To ciasto czekoladowe z bakaliami oblane czekoladą i otoczone w wiórkach kokosowych. Dla nas to smak dzieciństwa, kto zna? 

-Lody, na patyku, rożki, lub deser lodowy z owocami. 

Dla Gości naszej Stanicy przygotowujemy codziennie bogate śniadania w formie bufetu (w sezonie letnim), znajdziecie na nim jajka, wędliny, sery, pasty rybne, mleko i płatki, dżemy, miód i warzywa, różnorodne pieczywo. Brzmi zwyczajnie? Pewnie tak, ale obiecujemy – będziesz najedzony i zadowolony! 

Atrakcje

Spływy kajakowe

Jedna z atrakcji którą każdy turysta musi przeżyć będąc na Mazurach jest spływ najpiękniejszą rzeką w tym rejonie kraju. Krutyń, bo o niej mowa, ma wiele odcinków, rożnej długości i trudności, dzięki czemu bez problemu spływ można dopasować do indywidualnych możliwości. 

Oferujemy wypożyczenie kajaków wraz z kapokami oraz transport na miejsce rozpoczęcia spływu oraz odbiór uczestników na końcu odcinka. 

Ogniska/grille/warsztaty kulinarne

Chcielibyśmy zaprosić wszystkich uczestników do wspólnej zabawy przy tradycyjnym ognisku bądź, żebyście poczuli „ogień” w naszej kuchni podczas warsztatów gotowania. Jeśli chcecie nauczyć się przygotowywać coś pysznego, to podczas warsztatów wspólnie zrobimy pierogi, upieczemy chleb lub ciasteczka.

Jeżeli zaś wolicie bardziej „tradycyjną” formę spędzania czasu to na terenie naszej Stanicy mamy wyznaczone bezpieczne miejsce na ognisko, a w zimniejsze wieczory możecie ogrzać się przy dużym kominku w tawernie.

Bajanie, opowiastki czy legendy

Bajki i legendy inspirowane wydarzeniami historycznymi łączą ze sobą elementy fikcji literackiej i prawdy historycznej. Dzięki opowieściom Starego Bajarza poznacie mazurskie legendy i przypowiastki, zaś czytanie najpiękniejszych baśni skutecznie umili Wam wieczór.

Na koniec zaś pomożemy Wam stworzyć własną legendę z nad krutyńskiej rzeki…

Niezapomniana atrakcja, która pobudzi Waszą wyobraźnię

Gród Galindów

Galindia to kraina historycznego plemienia położona na półwyspie u ujścia rzeki Krutyni do Wielkich Jezior. Podczas zwiedzania możecie wraz z przewodnikiem obejrzeć skansen, przeżyć pasowanie na Galinda, z wręczeniem medalionu lub drewnianej maczugi, a nawet dokonać napadu na autokar!

Wspaniała zabawa dla wszystkich uczestników. Trasa zwiedzania obejmuje lauks Galindów, Święty Gaj, polanę obrzędów, podziemne groty Perkuna, Labirynty Demonów, Bursztynową Komnatę i pieczarę wiedźm.

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, czyli Leśniczówka Pranie

Muzeum poza zwiedzaniem, organizuje wyjątkowe warsztaty dla uczniów. Możemy zorganizować dla Was ciekawą lekcję historii i twórczości wybitnego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, naukę interpretacji wierszy lub dać szansę aktorskim umiejętnościom. Nauka przez zabawę? Pewnie! Nawet w wakacje!

Wycieczki po mazurskich rezerwatach przyrody i ścieżkach dydaktycznych

Wybór Stanicy wodnej PTTK Ukta jako miejsca na kolonie wskazuje, że ważne jest dla Was otoczenie przyrody. Jeżeli cenicie naturę i chcecie lepiej ją poznać, powinniście  poprzebywać wśród niej i nauczyć się ja słuchać. Szczerze polecamy wycieczki po tutejszych rezerwatach. 

“i gdy człowiek wejdzie w las, to nie wie, czy ma lat pięćdziesiąt, czy dziewięć, patrzy w las jak w śmieszny rysunek; i przeciera oślepłe oczy, dzwonek leśny poznaje, ćmę płoszy i na serce kładzie mech jak opatrunek.”

“Kronika Olsztyńska” – Leśniczówka Pranie 1950 rok

Oto kilka naszych propozycji: 

a) Ścieżka dydaktyczna wokół Leśniczówki Pranie

Tą trasą odbywał niewątpliwie spacery Konstanty Ildefons Gałczyński w latach 1950 – 1953. Ścieżka rozpoczyna się na parkingu w Praniu, wiedzie wzdłuż leśniczówki i fragmentu jeziora Nidzkiego, zatacza koło pośród pięknego, porośniętego mchem lasu i prowadzi z powrotem na parking.

W tych lasach żyje wiele zwierząt. Przy odrobinie szczęścia spotkać można jelenie, sarny lub dziki.

Długość ścieżki – 1,4 km
Czas przejścia – ok. 40 minut

 

b) ścieżka przyrodnicza Rezerwat Zakręt

Ścieżka przyrodnicza prowadząca przez rezerwat „Zakręt” zaczyna się i kończy we wsi Krutyń. Po trasie mijamy kilka dębów w sędziwym wieku, które tworzą wyjątkowe pomniki siły i majestatu przyrody. Jednym z nich jest „Zakochana Para”. To ponad stuletni dąb oplatający konarami sosnę.

Na terasie ścieżki przyrodniczej znajduje się jezioro dystroficzne z jego charakterystyczną roślinność torfowiskową.
Jeziorka te zasilane są jedynie wodami opadowymi i gruntowymi z otaczającymi je wzniesień morenowych a po ich tafli zobaczyć można pływające wyspy.

Fauna i flora wokół terenu Rezerwatu Zakręt jest bardzo ciekawa. Można tu obejrzeć owadożerną rosiczkę okrągłolistną czy krzewy borówki bagiennej z jagodami o silnym nalocie, nazywaną pijanicą z powodu substancji wywołującej oszołomienie. Na niebie wypatrzeć możemy polujące puchacze lub  ptaka z rodziny krukowatych – sójkę, która magazynuje pod mchem żołędzie, dzięki którym wyrastają okoliczne dęby. 

Długość ścieżki – 3 km
Czas przejścia – ok. 1,5 godz.

Poza wytyczonymi ścieżkami zachęcamy Was do spacerów po polach i lasach, wypraw na jagody czy w poszukiwaniu śladów dzikich zwierząt. 

Gra terenowa

Gra terenowa To rodzaj zajęć, które przyczynią się do pogłębienia wiedzy z geografii czy biologii. Ponadto wiadomości, które zostały nabyte podczas bezpośredniej obserwacji, często mają trwalszy charakter niż zdobyte podczas nauki w szkole. Gry terenowe pobudzają do myślenia, wnioskowania, rozwijają zdolność wydawania sądów o zjawiskach spotykanych w terenie, o życiu, poszerzają horyzonty myślowe, budzą zdolności samoobserwacyjne i samokształceniowe.

Poza tym gra terenowa łączy w sobie elementy poznawcze oraz wysiłek fizyczny. Podczas różnego typu zadań nauczycie się czytać i korzystać z mapy, szukać znaków patrolowych, rozwiązywać łamigłówki, czy określać azymut.

Celem gry jest poznanie walorów najbliższej okolicy w atrakcyjnej formie. Dotarcie do wyznaczonego miejsca będzie wymagało od uczestników znajomości różnorodnych technik orientowania się w terenie (których nauczą się przed i w trakcie gry) oraz podejmowania odważnych decyzji.

PTTK Ukta

Czekamy na Państwa cały rok!